Sosem hittem a péntek tizenháromban. Nem ért szerencsétlenség, ha előttem átfutott egy fekete macska, de szerencsém sem volt sohasem e misztikummal övezett nap körül. Nem szoktam a szerencsémet sem kísérteni. Tehát nem veszek se lottót, se kaparós sorsjegyet. Vannak olyanok, akik e napon, még a lábukat sem merik kitenni a házból. Én kitettem ma reggel. Hazafelé jövet a boltból bőrig is áztam. Bár, reggel, amikor felkeltem, nem is foglalkoztam azzal, hogy valójában hányadika is van ma. Míg nem anyu a délelőtt folyamán meg nem jegyezte. Egész nap e napon gondolkodtam és úgy döntöttem, utána is nézek, milyen legenda is fűződik hozzá, vagyis honnan ered e nap miszticizmusa. Egy évben három ilyen péntek lehetséges.
A világ legelterjedtebb legendája pontosan e naphoz kötődik. Igaz történet, ami a péntek tizenharmadikához tartozik? Vagy csupán az egész történet egy kitaláció? 1307. Október 13-án a francia király IV. Fülöp több száz Templomos lovagot tartóztatott le, vetette máglyahalálra . A király jól megszervezett „ akciója” volt. Egyetlen egy éjszaka alatt foglalta le a rend vagyonát, fogadta el őket, és eljárást indított ellenük a keresztény vallás meggyalázása, avagy Pogány, démoni bálvány imádata miatt.
Más feltételezések szerint e számhoz kapcsolódó félelem, egészen az ókorig nyúlik vissza. Állítólag Hammurapi a törvényeiben kihagyta a tizenhármast. Véletlen volt e vagy sem, nem tudjuk. De lehet csupán elírás. A babonákban hívők szerint , nem véletlenül maradt ki.
Más feltételezés szerint Jézushoz is köthető. Miszerint, péntek tizenharmadikán feszítették keresztre a Megváltót. Az Ószövetségben olvasható paradicsomi bűnbeesés, avagy Ádám és Éva esete az almával is szintén e napon történt meg. A Bibliánál maradva még egy picit, térjünk vissza Jézushoz. Egészen az utolsó vacsoráig. Tizenkét apostol vett részt a vacsorán, és maga Jézus. Tehát tizenhárman vettek részt rajta. De vajon ki volt az utolsó, a tizenharmadik személy, aki utolsóként ült az asztal mellé? Hát persze hogy Júdás volt, aki elárult Jézust. A XIX. században e nap a hóhérok napja volt. Rendszerint e napon hajtottak végre kivétéseket. A népi hiedelmek szerint, e nap a gonosz napja. E napon nem ajánlott megházasodni, költözni, új állást vállalni, vagy hosszabb túrákra menni.
Nézzünk egy kicsit szét a tengerentúlon is. Amerikában ugyanis a felhőkarcolók esetében nincs tizenharmadik emelet, vagy a szállodákban nincs tizenhármas számmal ellátott szoba, kórházakban nincs tizenhármas kórterem, színházakban pedig a nézőtéren nincs tizenharmadik sor. Babona elérte a memphisi repülőteret is, ahol nincs A13, B13 és C13 számú beszállókapu, ahogy New York állambeli Islip repülőterén sincs 13-as kapu, San Franciscóban pedig a 12. és a 14. sugárút közötti észak-déli irányú utcának nem akartak szerencsétlenséget hozó nevet adni, ezért Funston Avenue-nek keresztelték el.
Arnold Schönberg nagyon babonás volt és teljesen biztos volt abban, hogy a tizenhármas számnak köze lesz a halálához. Az osztrák zeneszerző végül 76 évesen halt meg – aminek számjegyeit, ha összeadjuk 13-at kapunk (7+6=13). Halála napja július 13-ra esett, ami természetesen egy pénteki nap volt, ráadásul este 11 óra 47 perckor hunyt el, azaz 13 perccel éjfél előtt. E napon1996. szeptember 16-án ölték meg Tupac Shakurt-n.